Puchar Przechodni Memoriału
11/03/2013 15:06

Podczas 7. Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza w Wieliczce zostanie po raz drugi wręczone prestiżowe trofeum. Jest to statuetka – nagroda przechodnia, zaprojektowana specjalnie dla tych zawodów. Jej autorem jest artysta rzeźbiarz Piotr Idzi, absolwent krakowskiej ASP, natomiast fundatorem - starosta wielicki Jacek Juszkiewicz. Za pierwszym razem statuetka trafiła w ręce zwycięzców zeszłorocznej edycji Memoriału - Rafała Grzesińskiego i Mateusza Tutaja.

-Inspiracją dla statuetki, stanowiącej główną nagrodę Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza w Wieliczce, były dwa czynniki, które są wspólnym mianownikiem dla obu kierowców: zamiłowanie do szybkości oraz tragiczna śmierć – wyjaśnia Piotr Idzi. Fragment pogiętej blachy, niejako zderzonej z pionowym elementem kompozycji, zdaje się najlepszym nośnikiem tragedii, jaka zdarzyła się w obu przypadkach. Ale nie tylko, bo jest to również zapis dynamiki, do której obaj kierowcy mieli zamiłowanie, podkreślony przez energiczne, niejako wznoszące ustawienie liternictwa.

Memoriał to sposób godnego upamiętnienia obu kierowców; uroczystość, która w swym założeniu ma charakter pozytywny i mobilizujący, dlatego całość statuetki jest odlana ze szlachetnego materiału, jakim jest brąz i patynowana na kolor jasnej rdzy, z akcentami przepolerowania, a więc blasku w najważniejszych miejscach kompozycji.

Na rewersie statuetki znajduje się podobizna Janusza Kuliga i napis „Memoriał im. Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, Wieliczka”, na awersie podobizna Mariana Bublewicza i analogiczny napis.

Andrzej Borowiczka, dyrektor 7. Memoriału w Wieliczce dodaje, że oficjalna lista zgłoszeń zostanie opublikowana przez Automobilklub Krakowski nie później, niż w środę 13 marca. Znajdą się na niej nazwiska ze szczytów polskiego sportu samochodowego.